PROFILAKTYCZNE QUIZY

        

QUIZ O NARKOTYKACH

 1. To, czy uzależnię się od narkotyków zależy wyłącznie od mojej woli
 2. Amfetamina poprawia zdolności umysłu
 3. Istnieją lekarstwa, które skutecznie leczą z narkomanii
 4. Marihuana, to niegroźne zioło
 5. Zawsze wiadomo, co zawiera narkotyk
 6. Prawie wszyscy młodzi ludzie "biorą"
 7. Narkomanem jest każdy, kto odczuwa przymus brania narkotyku
 8. Zażywanie narkotyków syntetycznych nie wiąże się z żadnym ryzykiem.
 9. Brown sugar to heroina.
 10. Łączenie narkotyków z alkoholem jest niebezpieczne.
 11. Istnieją narkotyki " twarde " i " miękkie"

Odpowiedzi:

 1. Nieprawda.Wszyscy, którzy złapali się w pułapkę tego stwierdzenia, mają dziś ogromne problemy z narkotykami. Nikt przecież z własnej woli nie zamierza utracić kontroli nad braniem i uzależnić się.
 2. Nieprawda. Amfetamina nie utrwala posiadanej wiedzy ani nie przyswaja nowej. Pozwala wprawdzie na aktywność przez całą dobę, jednak kosztem wyczerpania organizmu i depresji, kiedy narkotyk przestaje działać. Do tego silnie uzależnia.
 3. Nieprawda. Medycyna wciąż poszukuje skutecznego leku na uzależnienia. Obecnie dostępne preparaty stosuje się jedynie w leczeniu bardzo wczesnego stadium uzależnienia od brązowej heroiny i to pod warunkiem poddania się jednocześnie intensywnej terapii. Pomimo to, 95 % tak leczonych pacjentów wraca do nałogu.
 4. Nieprawda. Marihuana uzależnia psychicznie. Być może w latach 60 była "lekkim" narkotykiem, zawierającym 2% TAC ( tetrahydrocanabinolu, składnika aktywnego, działającego na komórki mózgu), dziś zawiera go ok. 10 % TAC. Dlatego, podobnie jak haszysz jest uzależniająca. Może powodować niepokój, rozkojarzenie, zmianę stanu świadomości, gadatliwość, wesołkowatość, ale też pogorszenie koncentracji, obniżenie sprawności intelektualnej i seksualnej, zobojętnienie i zniechęcenie do codziennych zajęć.
 5. Nieprawda. Nigdy nie ma się pewności, co zawiera substancja. Ten towar nie ma znaku jakości. Rozprowadzana przez dealerów narkotykowych zwykle zawiera zanieczyszczenia. Domieszki są różne - bardzie lub mniej toksyczne. Zawsze ryzykujesz.
 6. Nieprawda. Jak wynika z badań ogólnopolskich, większość młodzieży nie próbowała narkotyków.
 7. Prawda. Pomimo, że narkomania kojarzy się większości z zaniedbywaniem, wyniszczonym "ćpunem" zażywającym narkotyki dożylnie, to "współczesnego" narkomana często trudno poznać na pierwszy rzut oka. O tym, że jest się narkomanem świadczy przymus brania narkotyków.
 8. Nieprawda. Zaburzenia psychiczne, które wymagają leczenia w szpitalu psychiatrycznym, zgony spowodowane odwodnieniem, czy zapaściami po imprezie - to fakty. Tylko niektóre z nich są nagłaśniane przez media.
 9. Prawda. Słodkobrzmiąca nazwa i sposób przyjmowania, niektórych ludzi "gubi". Nie kojarzą oni, że to właśnie najbardziej uzależniający narkotyk.
 10. Prawda. Wszelkiego typu kombinacje wzmagają toksyczne działanie używanych środków. Nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć w wyniku takiego połączenia, wylew, zapaść, czy chwilowa utarta przytomności.
 11. Nieprawda. Podział ten jest fałszywy. Dzielenie na narkotyki na dobre ( miękkie) i Złe ( twarde) to ABSURD, wszystkie prowadzą do tego samego nieszczęścia, ze inną drogą - to przecież bez znaczenia.

QUIZ O ALKOHOLU

 1. Ci, którzy mają mocną głowę mogą spać spokojnie
 2. Piwo i wino, to nie prawdziwy alkohol
 3. Kierowca może się trochę napić
 4. Problemy z alkoholem mają tylko ludzie ze złych środowisk.
 5. Silna wola podczas picia alkoholu jest najważniejsza
 6. Alkohol może być dobrym lekarstwem na dolegliwości
 7. Prowadzenie samochodu po przekroczeniu granicy 0.2 promila we krwi jest zabronione i karalne.
 8. Mały kufel piwa, lampka wina i kieliszek wódki zawierają tyle samo alkoholu, czyli
 9. Gram ETOH.

Odpowiedzi:

 1. Nieprawda. Posiadanie " mocnej głowy" zwiększa ryzyko uzależnienia, ponieważ sprzyja wypijaniu większych dawek alkoholu. To jedno z groźniejszych, fałszywych przekonań. Ci, którzy mogą dużo wypić bez wymiotów i przewracania się, są szczególnie narażeni i powinni bardzo uważać, gdy piją.
 2. Nieprawda. Alkohol etylowy w piwie i winie jest taki sam jak w wódce. W różnych krajach ponad połowa osób uzależnionych piła przede wszystkim piwo. Upijanie się przez piwo i wino trwa dłużej, ale jest zwodnicze - wciąga kobiety i młodzież.
 3. Nieprawda, Nie trzeba się upijać, by tworzyć zagrożenie na drogach. Nawet niewielkie ilości alkoholu upośledzają zdolność do oceny szybkości pojazdu i sytuacji na drodze.
 4. Nieprawda. Dobra wychowanie i wykształcenie nie zabezpiecza przed uzależnieniem od alkoholu. Uzależnienie jest chorobą dostępną dla każdego, kto używa ETOH ( skrót od C2H5OH - alkohol etylowy.
 5. Nieprawda. Picie alkoholu w pierwszej kolejności uszkadza silną wolę, dlatego liczenie na nią, gdy pojawiły się już kłopoty, jest zawodne i naiwne.
 6. Nieprawda. Opowieści o leczniczych właściwościach napojów alkoholowych pochodzą z zamierzchłych czasów Alkohol działa znieczulająco, dlatego ulegamy złudzeniu, że usunął dolegliwość. To zwodnicze i niebezpieczne " lekarstwo". Apteki są pełne skutecznych leków na różne choroby, więc nie warto eksperymentować alkoholem.
 7. Prawda. "stan po użyciu alkoholu" zachodzi w przypadku 0.2 promila alkoholu we krwi. "Stan nietrzeźwości" jest wówczas, gdy stężenie alkoholu sięga poziom 0.5 promila.
 8. Kierowca może zasiadać za kółkiem pojazdu tylko w przypadku stanu absolutnej trzeźwości. ( 0.0 promila alkoholu we krwi) Około 3 .0 promila we krwi stanowi zagrożenie życia, a 4.0 promila alkoholu we krwi to śmierć.
 9. Prawda. ETOH stanowi 5% zawartości każdego małego kufla piwa, 12% każdego kieliszka wina i 40 % każdego kieliszka wódki. Oznacza to, że gdy wypijasz mały kufel piwa ( 250g), lampkę wina ( 100g) , kieliszek wódki ( 25 g), to za każdym razem zażywasz tę samą ilość alkoholu etylowego - 10g ETOH.

QUIZ O PAPIEROSACH

 1. Używanie filtrów powoduje, że ryzyko zachorowania raka jest takie same jaku niepalących.
 2. Po dziesięciu latach niepalenia były palacz osiągnie przewidywalną długość życia jak niepalący.
 3. Nikotyna jest środkiem pobudzającym.
 4. Ryzyko raka płuc jest większe u osoby, która wcześnie rozpoczęła palenie.
 5. Niepalący przebywający w towarzystwie palaczy, często wdycha więcej nikotyny niż palacz czynny.
 6. Palący niszczą tylko własne zdrowie.
 7. Chęć bycia zdrowym, to jest przyczyną , dla której wielu ludzi wybiera niepalenie.
 8. Papieros zawiera tylko nikotynę tlenek węgla.
 9. Matki palące w ciąży rodzą zazwyczaj zdrowe dzieci.

Odpowiedzi:

 1. Nieprawda. Byłoby to zbyt piękne. Nikotyna i tlenek węgla zawarty w papierosie wdychane przez filtr równie szybko i z taką samą szkodliwością przenikają do płuc, jak wciągane podczas palenia bez filtra. Zresztą na bibułce łatwo zauważyć żółto - brązowe naloty palonych substancji smolistych, które pokrywają filtr od początku, do końca.
 2. Prawda. Płuca palacza są brązowe od osadzającej się w nich smoły. Komórki przednowotworowe, które powstały na skutek palenia tytoniu, zostają powoli zastąpione przez komórki o prawidłowej budowie. Dlatego, skoro przez ten czas nie wystąpiło zachorowanie na raka, prawdopodobieństwo choroby jest bardzo podobne jak u osoby nigdy nie palącej,. Ale na to potrzeba 10 lat.
 3. Prawda. Podczas palenia zwiększa się poziom glukozy we krwi, co powoduje " przypływ ' energii i dobre samopoczucie, ( tak jak po wypiciu kawy, czy zjedzeniu czekolady). Niestety, ten stan trwa krótko, gdyż za niedługo spada poziom glukozy, co z kolei wywołuje atak nerwowości i silne zmęczenie, z którym palacz walczy do kolejnego papierosa.
 4. Prawda. Jest to oczywiste, bo szybciej zaczynają w organizmie "rodzić" się komórki przednowotworowe.
 5. Prawda. Tak zwany boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej tlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy, Lekarze odnotowują coraz częściej zachorowań na choroby odtytoniowe, wśród osób niepalących. Boczny dym ( wydychany) powoduje też łzawienie oczu, kaszel, konsekwencji nawet astmę.
 6. Nieprawda. Odpowiedź jest analogiczna jak w pytaniu nr 5. Ponadto najbardziej w tej sytuacji cierpią dzieci nałogowych palaczy. Częściej zapadają one na choroby, mają obniżoną odporność, gorzej rozwijają się umysłowo.
 7. Prawda. Niepalenie jest zresztą modne. Witalność, zdrowe ciało i duch, zdrowa cera, białe zęby, świeży oddech, to atuty niepalenia przekonujące większość do stronienia od tej używki.
 8. Nieprawda. W papierosie oprócz nikotyny i tlenku węgla znajduje się około 4 tysięcy związków chemicznych., w tym ponad 40, to substancje trujące!. Przykładowe związki to, chlorek winylu (stosowany do produkcji plastiku), Cyjanowodór ( gaz służący do ludobójstwa w komorach gazowych), tlenek węgla (czad), amoniak (rozpuszczalnik), arsen ( silna trucizna), polon ( substancja radioaktywna), aceton (rozpuszcza tkankę łączną).
 9. Nieprawda. Prawie 1400 niemowląt umiera każdego roku, bo ich matki paliły papierosy w czasie ciąży. Dziecko w łonie matki otrzymuje 25% mniej tlenu i jest zmuszone palić biernie. Takie dzieci, jeżeli przeżyją, rodzą się z niedowagą, są mniejsze od zdrowych noworodków, mogą w przyszłości chorować na choroby przewlekłe.

QUIZ ASERTYWNOŚĆ

         Poniższe reakcje na opisane sytuacja oznacz odpowiednio:
AS: asertywność
U uległość
AG agresja

L.p. SYTUACJA REAKCJA
1 Podczas lekcji kolega prosi Cię,
abyś pożyczył mu kartkę.
Ty to ciągle coś wyłudzasz!
2 Ktoś przerywa Ci kiedy mówisz. Przepraszam, ale chciałbym skończyć swą wypowiedź.
3 Mama prosi cię, abyś pomógł
jej w porządkach. Akurat uczysz się.
Nic nie mówisz, tylko głośno wzdychasz.
4 Czekasz w kolejce , kiedy ktoś
"wskakuje" przed ciebie.
No dobrze, co prawda się uczę, no ale...
5 Kolega z drużyny piłkarskiej oskarża cię,
że nie dałeś z siebie wszystkiego na treningu.
Jesteś niesprawiedliwy. Wydawało mi się, że gram dobrze.
6 Kolega ma problem i prosi cię o radę. Skąd mam wiedzieć, co zrobić.
To nie moja sprawa.
7 Miesiąc temu koledze pożyczyłeś
płytę , której do tej pory nie masz.
Przykro mi, że do tej pory nie mam płyty.
Proszę , przynieś ją na jutro.
8 Ktoś na przyjęciu częstuje cię koktajlem,
mówiąc, że bez alkoholu.
Uważasz, że to nie prawda.
Nie, dziękuję nie piję alkoholu, lub płynów,
które mogłyby go zawierać.
9 Zauważasz, że mama cięgle bierze
tabletki uspokajające:
Ciągle coś łykasz. Co Ci właściwie jest?

Odpowiedzi:

1. AG
2. AS
3. U
4. U
5. AS
6. AG
7. AS
8. AS.
9.AG